مقایسه ویندوز با لینوکس

Linux vs Windows

مقایسه

امنیت

از این جهت که ویندوز یک سیستم عامل مشهور با استفاده وسیع بین کاربران مختلف است, ماهانه کد های مخرب (exploit) و باج افزار (ransomware) های زیادی برای این سیستم عامل منتشر می‌شود که آن را تبدیل به یک سیستم عامل آسیب پذیر, و غیر قابل اعتماد می‌کند.

در مقایسه با سیستم عامل های لینوکسی, ویندوز از امنیت پایین تری برخوردار است؛ از جمله علل این مسئله می‌توان به سیستم مدیریت مستندات (documents), و سطح دسترسی ها اشاره کرد که در مقایسه با لینوکس ساز و کار بسیار ضعیف تری دارد.

سال ها پیش برای نسخه های ابتدایی ویندوز ۱۰ شل کدی منتشر شد که توسط صفحات وب قابلیت حذف بوت سیستم عامل را داشت که به نوبه خود از عجایب ویندوز به شمار میٰرفت. 1

حریم خصوصی

شاید بتوان گفت در ویندوز چیزی تحت عنوان حریم خصوصی وجود ندارد؛ اطلاعاتی همچون داده های زیر توسط ویندوز به سرور های مایکروسافت ارسال و ذخیره می‌شود.

  • جمع آوری اطلاعات شخصی سازی‌ها و تنظیمات شخصی
  • جمع آوری اطلاعات نرم افزار های نصب شده
  • ارسال و جمع آوری اطلاعات صفحه کلید
  • جمع آوری اطلاعات تشخیص صوتی
  • ارسال مشخصات سخت افزاری
  • ارسال موقعیت جغرافیایی
  • ارسال خطاهای سیستمی

برای جلوگیری از این موضوع می‌توان از نرم افزار جاسوسی‌نکن یا DoNotSpy استفاده کرد.

مشکل دیگر ویندوز اهمیت ندادن ویندوز به خواسته های کاربر و بروزرسانی های نا خواسته سیستمی است که از تنظیمات رجیستری و غیره قابل غیر فعال کردن است که تقریبا هیچ یک از کاربران این کار را انجام نمی‌دهند.

پایدار نبودن

ویندوز در مقایسه با سیستم عامل های لینوکسی پایداری بسیار پایین تری دارد. پایدار بودن سیستم عامل های لینوکسی یکی از شهرت ها و ویژگی های این سیستم عامل هاست. در این سیستم ها ماشین توانایی آماده بکار ماندن به مدت طولانی‌ای را دارد. از همین رو برای سرور ها بسیار مناسب است.

سیستم عامل های لینوکسی معمولا به قدری سبک و سازگار با سخت افزار های مختلف هستند که توانایی نصب شدن روی تلفن همراه را نیز دارند.

هزینه

سیستم عامل های لینوکسی معمولا کاملا رایگان هستند, درحالی که ویندوز لایسنس خودرا با قیمت گزافی به کاربران می‌فروشد. این موضوع مشکلی خیلی بزرگی در کشور های دارای قانون کپی رایت به حساب می‌آید. قیمت ویندوز ۱۰ پرو ۳۴۰ دلار است. ویندوز علاوه بر این نرم‌افزار هایی همچون آفیس را نیز با قیمت گزافی می‌فروشد.

بعضی می‌گویند بجای هزینه های ویندوز می‌توان در سال یک اتموبیل تهیه کرد.

منبع باز

سیستم عامل های لینوکسی معمولا منبع باز هستند از جمله خود کرنل لینوکس که کاربران توانایی تغیر تمامی بخش های سیستم عامل خود را دارند و از عملکرد آن طبق انتظار خود اطمینان دارند. کرنل لینوکس از لایسنس GPL استفاده می‌کند. اما ویندوز منبع بسته است و کاربران هیچ چیز راجب نحوه عملکرد آن نمی‌دانند و توانایی ویرایش آنرا نیز ندارند.

محدودیت

سیستم عامل ویندوز برای کاربران حرفه ای مانند برنامه نویسان محدودیت های فراوانی نیز دارد؛ بسیاری از وب سرور ها (مانند nginx) و پایگاه داده ها و ابزار های مختلف شبکه و برنامه نویسی (supervisor) به سختی به روی ویندوز نصب می‌شوند, و در صورت نصب عملکرد مناسبی ندارند, و یا اصلا نصب نمی‌شوند.

البته بعضی از این مشکلات را با نرم افزار های third party می‌توان حل کرد که باز هم از امنیت نرم‌افزار می‌کاهند.

زبان خط فرمان

ویندوز برای مدیریت دستورات خط فرمان از زبان اسکریپتینگ powershell استفاده می‌کند, درحالی که سیستم عامل های لینوکسی از زبان اسکریپتینگ bash استفاده می‌کنند که در مقایسه با powershell بسیار سطح بالا تر است.

زبان اسکریپتینگ bash در سیستم عامل هایی همچون Mac, و بیشتر میزبانی های وب نیز مورد استفاده است, و در مقایسه با powershell بسیار رایج تر است.

شخصی سازی

سیستم عامل های لینوکسی در این مورد نیز بسیار پیشرو هستند. میز کار های خیلی زیادی برای این سیستم عامل ها نوشته شده که بعضی از این میز کار ها مانند KDE و Gnome قابلیت شخصی سازی وسیعی در خود دارند. همچنین توزیع های مختلفی برای اهداف مختلف برای لینوکس نوشته شده که به نوبه خود ستودنیست. این درحالی است که ویندوز تنها دارای یک میز کار ثابت و همیشگی است.

ویندوز یا لینوکس

در زیر جمع بندی‌ای خلاصه برای کاربران می‌کنیم که هرچه راحت تر سیستم عامل مورد نظر خود را انتخاب کنند.

کاربران ویندوز

اگر شما اهل بازی های رایانه ای هستید و کار های گرافیکی برایتان مهم است ویندوز می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد زیرا شرکت های بزرگی همچون Adobe پشتیبانی خوبی از این سیستم عامل دارند.

کاربران لینوکسی

اگر شما یک برنامه نویس یا متخصص شبکه و امنیت هستید یا کارهای این چنینی استفاده از سیستم عامل های لینوکسی انتخاب خوبی برای شما می‌باشد. سیستم عامل های لینوکسی به صورت پیش فرض امکانات خیلی فراوانی در اختیار برنامه نویسان و متخصصین گذاشته اند از جمله این موارد می‌توان به کامپایلر های مختلف و خط فرمان قدرتمند و زبان هایی چون پایتون اشاره کرد.

منابع


  1. بد نیست نگاهی به باگ جالب سری گوشی های پیکسل بندازیم که بخاطر گرد کردن مقادیر RGB با تنظیم یک wallpaper با پیکسل خاص برای پشت زمینه گوشی دیگر روشن نمی‌شود. http://youtu.be/iXKvwPjCGnY ^

Comments

No Comments