سماع موتی یا شنیدن اموات

إِنْ تَدْعُوهُمْ لَا يَسْمَعُوا دُعَاءَكُمْ وَلَوْ سَمِعُوا مَا اسْتَجَابُوا لَكُمْ ۖ وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكْفُرُونَ بِشِرْكِكُمْ ۚ وَلَا يُنَبِّئُكَ مِثْلُ خَبِيرٍ (١٤) الفاطر
اگر آنها را بخوانید صدای شما را نمی‌شنوند، و اگر بشنوند به شما پاسخ نمی‌گویند؛ و روز قیامت، شرک شما را منکر می‌شوند، و هیچ کس مانند (خداوند آگاه و) خبیر تو را (از حقایق) با خبر نمی‌سازد!

وَمَا يَسْتَوِي الْأَحْيَاءُ وَلَا الْأَمْوَاتُ ۚ إِنَّ اللَّهَ يُسْمِعُ مَنْ يَشَاءُ ۖ وَمَا أَنْتَ بِمُسْمِعٍ مَنْ فِي الْقُبُورِ (٢٢) الفاطر
و هرگز مردگان و زندگان یکسان نیستند! خداوند پیام خود را به گوش هر کس بخواهد می‌رساند، و تو نمی‌توانی سخن خود را به گوش آنان که در گور هستند برسانی!

وَمَنْ أَضَلُّ مِمَّنْ يَدْعُو مِنْ دُونِ اللَّهِ مَنْ لَا يَسْتَجِيبُ لَهُ إِلَىٰ يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَهُمْ عَنْ دُعَائِهِمْ غَافِلُونَ (٥) الأحقاف
و چه کسی گمراه تر است از آن کس که غیر خدا را می‌خواند، کسی که تا قیامت هم به او پاسخ نمی‌گوید (من دون الله) و از خواندن آنها بی‌خبر است؟!
وَإِذَا حُشِرَ النَّاسُ كَانُوا لَهُمْ أَعْدَاءً وَكَانُوا بِعِبَادَتِهِمْ كَافِرِينَ (٦)
و هنگامی که مردم محشور می‌شوند، معبودهای آنها دشمنانشان خواهند بود؛ حتّی عبادت آنها را انکار می‌کنند!

فَإِنَّكَ لَا تُسْمِعُ الْمَوْتَىٰ وَلَا تُسْمِعُ الصُّمَّ الدُّعَاءَ إِذَا وَلَّوْا مُدْبِرِينَ (52) الروم
تو نمی‌توانی صدای خود را به گوش مردگان برسانی، و نه سخنت را به گوش کران هنگامی که روی برگردانند و دور شوند! (ترجمه مکارم شیرازی)

حدیث شهدای بدر

«3979» قَالَتْ وَذَاكَ مِثْلُ قَوْلِهِ: "إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَامَ عَلَى الْقَلِيبِ وَفِيهِ قَتْلَى بَدْرٍ مِنَ الْمُشْرِكِينَ"، فَقَالَ لَهُمْ مَا قَالَ "إِنَّهُمْ لَيَسْمَعُونَ مَا أَقُولُ." إِنَّمَا قَالَ: "إِنَّهُمُ الآنَ لَيَعْلَمُونَ أَنَّ مَا كُنْتُ أَقُولُ لَهُمْ حَقٌّ". ثُمَّ قَرَأَتْ: {إِنَّكَ لاَ تُسْمِعُ الْمَوْتَى}، {وَمَا أَنْتَ بِمُسْمِعٍ مَنْ فِي الْقُبُورِ} تَقُولُ حِينَ تَبَوَّءُوا مَقَاعِدَهُمْ مِنَ النَّارِ.
حضرت عایشه گفت: و آن (گفته ابن عمر) مثل قول ایشان است که: "همانا رسول الله (ص) بر سر چاهی ایستاد که در آن اجساد کشته شدگان مشرکان بودند", و به آنان گفت آنچه گفت: "آنها باید بشنوند آنچه را که می‌گویم". بلکه در واقع گفت: "آنها الآن باید بدانند / علم پیدا کنند آنچه را که به آنها می‌گفتم." سپس آن حضرت می‌فرماید: {إِنَّكَ لاَ تُسْمِعُ الْمَوْتَى} (حقیقتا تو نمی‌توانی صدای خود را به گوش مردگان برسانی), {وَمَا أَنْتَ بِمُسْمِعٍ مَنْ فِي الْقُبُورِ} (تتو نمی‌توانی سخن خود را به گوش آنان که در گور هستند برسانی).

  • کتاب صحیح بخاری

سلام در نماز

برخی می‌گویند آیا سلامی که در نماز به نبی می‌کنیم شنیده می‌شود؟ پاسخ این است که این سلام شنیده نمی‌شود.

علت این ادعا این است که صحابه پیوسته در پشت سر رسول مکرم اسلام, محمد (ص) نماز می‌خواندند, و طبیعی است که نماز گذاران در انتهای نماز خود می‌گفتند: السلام عليك أيها النبي!. این سلام در واقع در نزدیکی پیامبر که جلو نماز گزاران بود به پیامبر داده می‌شد.

منابع

Comments

No Comments